Pendik Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi olarak tıbbi alanda ulaşılmış en son teknoloji cihazları ve robotları kullanmaktayız. Bu kapsamda çeşitli hastalık ve rahatsızlıkların tedavisinde kullandığımız robot ve cihazların başlıcalarına göz gezdirerek fikir sahibi olabilirsiniz.

 

CPM

pendik-fizik-tedavi-ve-rehabilitasyon-cpm-cihaz-robot     CPM tedavisi yumuşak doku travması sonrasındaki rehabilitasyonun ilk safhasında kullanılır.Genellikle eklem cerrahisi sonrasında uygulanır. Ağrıyı azaltan bir işlemdir. Pasif olarak eklemlere hareket sağladığı için iyileşme hızını artırır. Eklem cerrahisinden sonra yapılan CPM tedavisi, kıkırdak veya dokuların düzenli hareketini sağlar. Pasif hareket eklemlerde bulunan sinovyal sıvının hareketine olanak tanır böylece kan ve metabolik ürünlerin dokular arası geçişi kolaylaşır. Bu cihaz eklemlerin ve diğer dokuların birbirine olan uyum sürecinde çok yararlıdır.

CPM cihazlarının birkaç çeşidi vardır.

Dirsek CPM Cihazı
Diz ve Kalça CPM Cihazı
El Bileği CPM Cihazı
Omuz CPM Cihazı

UZAY KAFESİ (SUIT THERAPY)

Kozmonotların giydiği ‘Penguin Suit’ kıyafetinden ilham alınarak geliştirilmiş bir pediatrik fizik tedavi yöntemidir.Serebral Palsi,doğum öncesi, doğum sırası veya doğum sonrasında ,beyin ve vücut arasında nöronlar vasıtasıyla sağlanan bilgi alışverişi ve iletilerde hasara neden olan hastalığa verilen isimdir.Bu tedaviyle birlikte, vücuda yerleştirilen elastik bantlardan oluşan özel kıyafet sayesinde kas gruplarında karşı direnç oluşturur.
Hasta oluşan bu dirence karşı hareket ettikçe kaslar kuvvetlenir. Bu kıyafet tedaviyi hızlandırmaktadır.

 

 

ESWT CİHAZI

Güçlü ses dalgalarının vücudun istenilen bölgesine tedavi olarak verilmesinde kullanılan cihazdır. Topuk dikeni,omuz ağrıları gibi tedavilerde kullanılmaktadır.

 

 

 

 

ROBOGAIT

Yürüme yeteneğinin felç, omurilik ya da beyin hasarı, nörolojik veya ortopedik rahatsızlıklarda,kişinin yeniden yürümesi için uygulanan tedavide kullanılan robottur.

 

 

 

BALANCE TRAINER

Yürümekte zorlanan,ayağa kalkmakta sıkıntı çeken veya ayaktayken denge kaybı problemi yaşayan hastalara yardımcı olabilecek bir denge egzersiz aletidir.

Hangi hastalıklarda kullanılır?

• Strok / Hemipleji (yarı tip felç aynı taraf kol bacak felci)

• Parkinson

• Bel altı felç( parapleji)

• Dört ekstremite felci (tetrapleji)

• Multiple skleroz (MS)

• Muskülerdisorder