X

Manuel Terapi

                                    Manuel Terapi

Dünyada uygulanan en güncel terapi metodu olmakla beraber kökeni çok eskiye dayanmaktadır. Kısaca, bildiğimiz ‘el yordamıyla terapi’ anlamına gelmektedir. Hareket sistemini, elleri kullanarak en üst düzeyde ağrısız hareket ettirmek ve postural dengeyi sağlamak amacıyla yapılan girişim ve manevraların kullanıldığı tedavi şeklidir.

Manuel terapinin asıl amacı, bozulmuş olan eklem ve adale kayması sorunlarını bulup bu sorunları bazı manevralarla düzeltmektir.

                             Manuel Terapinin Avantajları

  • İyileşme süresi çok hızlı olup tedavi süresi de birçok tekniğe göre daha kısadır.
  • Henüz ilk seansta ciddi ilerlemeler kaydedilebilir.
  • Başarı oranı yüksektir, bu yüzden en çok tercih edilen fizik tedavi yöntemidir.
  • Manuel terapide hastalıklı bölge direkt olarak elle tedavi edildiği için herhangi bir cihaza ihtiyaç duyulmaz, ilaç kullanımı gerektirmez
  • ·Hiçbir yan etkisi yoktur.

İşin ehli uzmanlar tarafından güvenli bir şekilde yapılmaktadır. Özellikle bel ve boyun rahatsızlıkları, omuz ve direk problemleri, ayak, kalça, el bileği gibi rahatsızlıklar başta olmak üzere vücudun çoğu yerine uygulanabilmektedir. Bazı kas-iskelet yapısında yeterli hareket alanı ve hareket kabiliyeti olmayan, eklem rahatsızlıkları olan kişilerin tedavisinde de kullanılabilmektedir.

Ortopedik rehabilitasyon gibi bazı rehabilitasyon dallarının atası kabul edilebilir. Pendik Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezimizde manuel terapi seansları alanında uzman personeller tarafından yapılmaktadır.